Lampy, plafony, żyrandole – siła światła

Dobre oświetlenie w całym domu jest sprawą fundamentalną. W naszych warunkach klimatycznych jesienią, zimą i wczesną wiosną zmuszeni jesteśmy używać sztucznego światła do rozpraszania mroku. Nie od dziś wiadomo, że jego niedobór, przebywanie w ciemnych, ponurych pomieszczeniach ma wpływ na nastrój, a długoterminowo – także psychiczną kondycję człowieka. Dlatego musimy szczególnie starać się zapewnić odpowiedni poziom światła, nie zapominając o pokojach dziecięcych, w których maluszki spędzają sporo czasu. O wpływie na organizm człowieka decyduje także jakość i rodzaj światła. Nie wszyscy wiedzą, ale już na etapie zakupu żarówek powinniśmy kierować się tym, do jakiego celu będziemy je używać. W miejscu gdzie dużo czasu spędzają dzieci najodpowiedniejsze będzie światło o barwie ciepłej, żółtej. Takie światło działa relaksująco, uspokajająco, nie drażni i nie pobudza. Wybierając lampy do pokoju dziecięcego warto decydować się na te, które działając oszczędzają energię i są nowego typu. Technika szybko idzie na przód, najnowsze modele halogenów zużywają nawet 30 procent mniej prądu niż ich starsze odpowiedniki. Co jeszcze jest istotne, by właściwości oświetleniowe były jak najlepsze: kolor ścian (jasne odbijają światło!) jak i czystość żarówek i kloszy (kurz może wchłonąć nawet ponad połowę mocy!). Dbając o jasne ściany w pokoju dziecka i wybierając mało jaskrawe światło zapewniamy im zdrowe warunki do przebywania, zabawy i odpoczynku.Światło w pokoju dziecięcym Specyfika niektórych, a właściwie większości pomieszczeń wymaga, by zastosować w nich kilka źródeł światła.

Światło główne zamontowane z reguły na suficie oraz pomocnicze światła w postaci kinkietów na ścianach, lamp stojących czy halogenków montowanych na podwieszanym suficie, w półkach czy regałach. Odpowiednia ekspozycja świateł potrafi optycznie powiększyć pomieszczenie, a także daje możliwość umiejętnego kształtowania przestrzeni i nadawania klimatu. Światło stojącej lampy podłogowej w niedocenionym kącie pokoju odwróci proporcje i wieczorową porą uwydatni i zaakcentuje zupełni inny punkt pomieszczenia niż był zarysowany w ciągu dnia, i co ważne nie będzie dziecka drażnił przy zasypianiu. Kolorowe lampy do pokoju dziecięcego uruchomią grę świateł i będą fajnie tworzyły klimat dla zabaw. Natomiast na czas zasypiania dla młodszych dzieci sprawdzą się punktowe światełka – lampki wtykane do kontaktu i delikatnie rozpraszające ciemność. Różnorodność lamp daje ogromne pole do popisu każdemu, kto ma pomysł na nietuzinkową aranżację. Lampy potrafią stanowić doskonałe zwieńczenie wystroju wnętrza. Stwarzają klimat nie tylko grą światła, ale samym swoim kształtem, akcentując wybrany styl.

Także komponując pokój dla dziecka mamy całkiem sporo możliwości do wyboru. Lampy z kolorowymi kloszami to dobre rozwiązanie dla najmłodszych. Wraz z wiekiem szkolnym do pokoi dziecięcych powinny przywędrować lampki biurkowe doświetlające strefę przeznaczoną na naukę. Dziewczynki i chłopcy wchodzące w wiek młodzieżowy często sami będą potrafili odnaleźć swój styl. Na tym etapie do pokoi chłopców często trafiają lampy w minimalistycznych, metalowych kloszach. Dziewczynki stawiają na elementy szklane i lampy wielokloszowe, a także dodatkowe światła mobilne – lampy stojące podłogowe i stołowe bądź też kinkiety. Mając bogaty rynek z wszelkiego kroju lampami, jesteśmy w stanie skomponować naprawdę fascynujące i pomysłowe wnętrza. Jeżeli nie ufamy swojej intuicji, warto poprzeglądać strony i blogi o technikach spójnej aranżacji wnętrz; jest z czego czerpać inspiracje!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail