Projektowanie wnętrz – etapy

Odpowiednie urządzenie pomieszczenia ma niezaprzeczalny wpływ na komfort jego użytkowania. Chodzi tu zarówno o prawidłowe rozstawienie mebli, jak również o dobór wszelkich dodatków, a nawet dopasowanie kolorów. Chociaż to właściciele nieruchomości najlepiej wiedzą, czego oczekują po aranżacjach konkretnych pomieszczeń, to jednak większość osób nie potrafi zaprojektować ich w sposób, który skrzętnie połączy funkcjonalność i atrakcyjność wizualną, jednocześnie celując jeszcze w gust wszystkich osób korzystających z lokum. W takich sytuacjach pomocą służą profesjonalni projektanci wnętrz. Zadaniem projektantów jest stworzenie takiego wystroju, który zapewni swobodę poruszania się i wykonywania wszelkich czynności typowych dla danego pomieszczenia, jednocześnie wprowadzając do lokum właściwą atmosferę. Przy tym wszystkim brane są pod uwagę indywidualne preferencje klientów, którzy w zależności od własnej woli, mogą brać czynny udział w pracach i zdecydować się na projektowanie wnętrz wraz ze specjalistą, bądź też w pełni zdać się na ekspertów. W tym drugim przypadku ważne jest, by klient dokładnie przedstawił swoje oczekiwania. Ich określenie powinno nastąpić już na pierwszym etapie, czyli jeszcze przed stworzeniem projektu koncepcyjnego.

wnętrza

Projekt koncepcyjny to stworzenie zarysu zmian z uwzględnieniem podstawowych kwestii, takich jak układ mieszkania lub konkretnego pomieszczenia, jego metraż i wynikającego z niego możliwości aranżacyjne, wydzielenie poszczególnych części funkcjonalnych oraz określenie lokalizacji charakterystycznych dla nich mebli, a także ustalenie preferowanych materiałów, kolorów i ogólnej stylistyki wnętrz. W tej fazie projektanci oferują zwykle min. 2 opcje, z których klient ma wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada. Drugim etapem jest projekt wykonawczy, który zajmuje zdecydowanie więcej czasu, ale też jest dużo bardziej szczegółowy. To właśnie teraz projektanci wnętrz zaczynają dokładne określanie zmian. Wciąż jednak współpracują z klientami, więc wspólnie z nimi dokonują zakupów, by dać im możliwość uczestniczenia w wyborze mebli i dodatków determinujących charakter pomieszczenia. Na tym etapie projektowanie przeplata się z kompletowaniem sprzętów i materiałów niezbędnych do wprowadzenia wszystkich zaplanowanych zmian aranżacyjnych.

salon

Ostateczną fazą projektowania jest projekt kompleksowy, czyli ustalenie wykonania wszystkich zaplanowanych wcześniej prac. Tę fazę można ominąć w niektórych sytuacjach, o ile zmiany są niewielkie, a całością zajmuje się jeden projektant. Niemniej jednak, w przypadku zaawansowanych modyfikacji, to projektant zajmuje się na tym etapie koordynacją prac całego zespołu odpowiedzialnego za zmianę wystroju. Jak w większości przypadków, ze względu na swoją wielkość, miastem dominującym pod względem liczby firm oferujących projektowanie wnętrz jest Warszawa. To tu można znaleźć zarówno firmy, jak i samodzielnie działających projektantów specjalizujących się w konkretnych stylach lub wykonujących usługi dla klientów prywatnych oraz biznesowych.

Artykuł dotyczy: dekoteka.waw.pl/o-nas.html

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail